Հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը եւ ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը ստորագրել են խորհրդարանական Փորձագիտական վերլուծական կենտրոնի աջակցության փոխըմբռնման հուշագիր:
Նշենք, որ հուշագրով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանի խորհրդարանում հիմնվող կենտրոնի գործունեությունն ապահովելու համար կտրամադրի ժամանակակից սարքավորումներ:
Դեբորա Գրիզերը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո ԱՄՆ Կառավարությունը ցանկանում է շարունակել իր օժանդակությունը Հայաստանի Կառավարությանը եւ օրենսդիր մարմնին: «Կարծում եմ, որ հենց օրենսդիր մարմինն է ապահովում գործադրի հաշվետվողականությունը: Ուստի կարեւոր են լավ միջոցներով ապահովված խորհրդարանական հետազոտական ծառայությունները՝ չեզոք եւ անկողմնակալ վերլուծություն, իրավական աշխատանքի մասնագիտական որակ ապահովելու, ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողական վերլուծության համար կայուն գործիքների ապահովումը հիմնավորելու համար»,- նշել է ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրենը:
Նա խոսել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի հետազոտության կենտրոնի եւ Հայաստանի խորհրդարանում ստեղծվող նմանատիպ կենտրոնի միջեւ համագործակցության անհրաժեշտության մասին:
Դեբորա Գրիզերը ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից վերահաստատել է խորհրդարանի հետ արդյունավետ երկխոսություն ունենալու ցանկությունը:
Տիգրան Գալստանը շնորհակալություն է հայտնել գործակալությանը տարիներ շարունակ խորհրդարանի հետ համագործակցության, ինչպես նաեւ նյութական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել կազմակերպության կողմից օրենսդիր մարմնում բազմաթիվ աջակցության ծրագրերի իրականացումը թե՛ նախկինում, թե՛ այսօր, որոնք նպաստել են խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը: Տիգրան Գալստյանն արժեւորել է համագործակցության այս փուլը, որն ուղղված է խորհրդարանի փորձագիտական եւ վերլուծական ներուժի ավելացմանը, ինչն էլ կնպաստի օրենսդիր մարմնի վերահսկողական գործառույթի հզորացմանը:
«Կարծում եմ, որ այսօր Ազգային ժողովի եւ Միջազգային զարգացման գործակալության միջեւ հուշագրի ստորագրմամբ կընդլայնենք մեր համագործակցության շրջանակները՝ այն բարձրացնելով նոր մակարդակի: Կարեւոր եմ համարում այն հանգամանքը, որ դուք անձնապես եւ գործակալությունն ամեն կերպ օգնում եք գործընկեր երկրներին՝ զարգացնելու իրենց կարողությունները»,- նշել է Տիգրան Գալստյանը: Նա հույս է հայտնել, որ գործակալության հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:

Memorandum of Understanding on Support of Parliamentary Expertise Analytical Center Signed
On October 11, the RA NA Chief of Staff-Secretary General Tigran Galstyan and the USAID/ Armenia Mission Director Deborah Grieser signed a Memorandum of Understanding on Support of Parliamentary Expertise Analytical Center.
Let us note that by the Memorandum the USAID will supply modern equipment for providing the activity of the Center being founded in the Parliament of Armenia.
Deborah Grieser has noted that after the political changes happened in Armenia the U.S. Government wishes to continue its assistance to the Government of Armenia and the legislative body. “I believe that the legislative body provides the accountability of the executive body. So, the parliamentary research services provided by good means are important: to provide neutral and unbiased analysis, as well as substantiate supply stable instruments for the parliamentary oversight analysis,” the USAID/ Armenia Mission Director noted.
She talked about the necessity of cooperation between the Research Center of the U.S. House of Representatives and the similar Center under creation in the Armenian Parliament.
Deborah Grieser reaffirmed the desire of having an effective dialogue with the parliament by the USAID.
Tigran Galstyan thanked the Agency for the cooperation with the parliament for many years, as well as for showing material support.
The NA Chief of Staff-Secretary General highly assessed the implementation of the numerous support programs in the legislative body by the organization before and today which promoted the development of the parliament’s capabilities. Tigran Galstyan has evaluated this phase of cooperation, which is directed to the increase of the expertise and analytical potential and will contribute to the strengthening of the legislative body’s oversight function.
“I think that today by signing the Memorandum between the National Assembly and the USAID we’ll expand the frameworks of our cooperation, raising it to a new level. I consider important the fact that you personally and the Agency help your partner countries in every way to develop their capabilities,” Tigran Galstyan stated. He expressed hope that the cooperation with the USAID would be continuous.